Про модернізм

Модернізм – це напрям в архітектурі, який повноцінно виник у світі одразу після Першої світової війни. Катаклізми та стрімкий технічний прогрес спровокували архітекторів думати та будувати кардинально по-іншому. Основний принцип модернізму – форма прямує за функцією, результат стильного і красивого дизайну повинен служити меті споруди. Тобто такі будинки мали стриманий декор, але були максимально зручні для мешканців. Ця архітектура характеризується простими формами, але якісними і довговічними матеріалами. Такі будинки отримали комфортне планування і часто були обладнані найсучаснішою технікою. В більшості випадків ці будинки оточені зеленими насадженнями, що з одного боку давало відчуття особистого простору, з іншого – було корисно для здоров’я.

Вілла «Савой», Франція. Архітектор - Ле Корбюзьє
Вілла «Савой», Франція. Архітектор – Ле Корбюзьє. Стиль: Модернізм

Модернізм поєднав  безліч стилів, які часто переплітаються між собою. Одні з найвідоміших це : функціоналізм, стрімлайн, конструктивізм, експресіонізм, ар деко та багато інших. Модернізм називають і самостійним архітектурним стилем.

Житловий будинок, Краків, Польща. Ар деко з експресіонізмом
Житловий будинок, Краків, Польща. Стиль: Ар деко, експресіонізм
Вілла «Іміна», Девонпорт, Австралія. Стрімлайн
Вілла «Іміна», Девонпорт, Австралія. Стиль: Стрімлайн
Житловий комлекс, Львів. Функціоналізм. Архітектори - Кейль, Зандінг, Менкер, фото М. Ляхович
Житловий комлекс, Львів.  Архітектори – Кайль, Зандіг, Менкер. Стиль: Функціоналізм. Фото М. Ляхович

Часто модерністів не розуміли і не сприймали. Перешкод, а згодом переслідувань зазнали архітектори, які творили в тоталітарних державах, як Нацистська Німеччина чи Радянський Союз. Тим часом в міжвоєнний період інші держави, особливо, новоутворені як Польська республіка чи Чехословаччина,  зробили цей архітектурний напрям основним у своїй державній політиці.

Львів і архітектура модернізму

У міжвоєнні десятиліття Львів, що був тоді в складі Другої Польської Республіки, став майданчиком для сміливих модерністичних проектів. Львівські архітектори підхопили напрям, який набирав популярності в «Новій Європі». Архітектори відмовились від пишних сецесійних проектів і почали будувати в простих, геометричних формах. Найбільше у Львові звели в стилі функціоналізму, але також будували і в інших модерністичних стилях. Львівський модернізм також отримав власні унікальні риси, через вкраплення етнічних мотивів та оригінальних дизайнерських рішень львівських архітекторів. Модерністичні споруди Львова мали особливі види тиньків та рустування ( елементи декорування в модернізмі), які не зустріти на подібних будинках інших європейських міст. Навіть всесвітній стиль ар деко мав тут свої особливості і називався  “кришталковим стилем”.

Житловий комплекс, Львів. Ахрітектор - Мінкевич, функціоналізм, експресіонізм, фото М. Ляхович
Житловий комплекс на вул. Київській, Львів. Архітектор – Мінкевич. Стиль:  Експресіонізм. Фото М. Ляхович.

Львів не був у складі Центрального промислового округу Польщі, де розподілялись найбільші державні інвестиції, тому місто не мало достатнього фінансування для реалізації великої кількості державних проектів, особливо житлових. За винятком кількох соціальних проектів, у Львові найчастіше можна зустріти житло для середнього та вищого класів. Фінансувались житлові проекти приватними власниками, великими компаніями, рідше трудовими кооперативами та державою.

Житловий будинок на вул. Котляревського, 40, функціоналізм, арх. Фердинант Каслер, фото М. Ляхович
Житловий будинок на вул. Котляревського, Львів. Архітектор Каслер. Стиль: функціоналізм. Фото М. Ляхович

Багаті львів’яни замовляли вілли і чиншові будинки у модному стилі. Найяскравіші – будинок нотаріальної контори на вул. Саксаганського, 6; житлові комплекси на вул. Дорошенка, 47-59; вул. Стрийській, 36-42; Київській, 24-28; вілли на вул. Галицької Армії (Глінки, 12); вул. Гіпсовій, 36Б; вул. Грицая, 4.

Будинок на вулиці Тютюнників, 6, функціоналізм, фото М. Ляхович
Будинок на вулиці Тютюнників, 6 Львів. Стиль: Функціоналізм. Фото М. Ляхович

У Львові цілі вулиці, квартали та дільниці збудовані у стилі функціоналізму та інших модерністичних стилях. Серед них – вулиці Снопківська чи Конотопська, цілі квартали з вулицями Кубійовича, Тютюнників чи Ак. Павлова і Туган-Барановського. У Львові є чимало цілих дільниць, які запроектували в модерністичному напрямі: Кастелівка, Кв’ятківка, Залізна Вода, Професорська колонія, офіцерські колонії на вул. Черешневій та Одеській, кооператив «Власна стріха» та безліч інших.

Житловий будинок на вул. Котляревського, 32, функціоналізм, фото М. Ляхович
Житловий будинок на вул. Котляревського, 32, Львів. Стиль: Функціоналізм, фото М. Ляхович

В популярному напрямі зводили заклади освіти, будинки громадського дозвілля, офісні споруди, спортивну інфраструктуру та сакральні споруди. Це будинок Шпрехера, тепер Будинок Профспілок, Гімназія св. Урсули – тепер СЗШ №28, Академія міжнародної торгівлі, театр для єврейської громади (тепер Перший театр), церква Марії Остробрамської, тепер Покрови та багато інших.

Будинок на проспекті Шевченка,7, функціоналізм, фото М. Ляхович
Будинок на проспекті Шевченка,7, Львів. Архітектор Каслер. Стиль: Функціоналізм. Фото М. Ляхович

Спадщина модернізму особливо цінна тим, що є втіленням епохи іновацій та встановлення сучасного світу. На жаль, архітектура і матеріальні артефакти модернізму у Львові – чи не єдині свідки того часу, так як майже 90% населення міста зникло під час та після подій Другої світової війни. Досліджуючи будинки та матеріальну спадщину ми увиразнюємо не лише архітектуру, але намагаємось прослідкувати долі людей, які були пов’язнані з цими будинками та стосунок сучасних мешканців до цієї архітектури.