Про модернізм

Модернізм – це напрям в архітектурі, який повноцінно виник у світі одразу після Першої світової війни. Катаклізми та стрімкий технічний прогрес спровокували архітекторів думати та будувати кардинально по-іншому. Основний принцип модернізму – форма прямує за функцією, результат стильного і красивого дизайну повинен служити меті споруди. Тобто такі будинки мали стриманий декор, але були максимально зручні для мешканців. Ця архітектура характеризується простими формами, але якісними і довговічними матеріалами. Такі будинки отримали комфортне планування і часто були обладнані найсучаснішою технікою. В більшості випадків ці будинки оточені зеленими насадженнями, що з одного боку давало відчуття особистого простору, з іншого – корисно для здоров’я.

Вілла «Савой», Франція. Архітектор - Ле Корбюзьє
Вілла «Савой», Франція. Архітектор – Ле Корбюзьє

Модернізм поєднав  безліч стилів, які часто переплітаються між собою. Одні з найвідоміших це : функціоналізм, кубізм, конструктивізм, експресіонізм, ар деко та багато інших. Часто модернізм називають і самостійним архітектурним стилем.

Житловий будинок, Краків, Польща. Ар деко з експресіонізмом
Житловий будинок, Краків, Польща. Ар деко з експресіонізмом

Вілла «Іміна», Девонпорт, Австралія. Стрімлайн
Вілла «Іміна», Девонпорт, Австралія. Стрімлайн
Житловий комлекс, Львів. Функціоналізм. Архітектори - Кейль, Зандінг, Менкер, фото М. Ляхович
Житловий комлекс, Львів. Функціоналізм. Архітектори – Кейль, Зандінг, Менкер, фото М. Ляхович

Спочатку модерністів боялись, бо не розуміли і не сприймали. Перешкод, а згодом переслідувань зазнали архітектори, які творили в тоталітарних державах, як Нацистська Німеччина чи Радянський Союз. Тим часом в певний момент інші держави, а особливо новоутворені як Польська республіка чи Чехословаччина,  зробили цей архітектурний напрям основою своєї соціальної політики.

Львів і архітектура модернізму

У міжвоєнні десятиліття Львів став майданчиком для сміливих модерністичних проектів. Львівські архітектори підхопили напрям, який набирав популярності в «Новій Європі». Архітектори відмовились від пишних сецесійних проектів і почали будувати в простих, геометричних формах. Найбільше у Львові звели в стилі функціоналізму, але також будували і в інших модерністичних стилях. Львівський модернізм також отримав власні унікальні риси, через вкраплення етнічних мотивів та оригінальних дизайнерських рішень львівських архітекторів. Модерністичні споруди Львова мали особливі види тиньків та рустування ( елементи декорування в модернізмі), які не зустріти на подібних будинках інших європейських міст. Навіть всесвітній стиль ар деко мав тут свої етнічні особливості і називався ще “кришталковим стилем”, або “східногалицьким бароко”.

Житловий комплекс, Львів. Ахрітектор - Мінкевич, функціоналізм, експресіонізм, фото М. Ляхович
Житловий комплекс, Львів. Ахрітектор – Мінкевич, функціоналізм, експресіонізм, фото М. Ляхович

Львів’яни потребували житла. Особливо середній клас, тому в 20-30 роках двадцятого століття починають зводити як окремі багатоквартирні будинки, так житлові комплекси і навіть цілі житлові дільниці, які фінансує не лише міська влада, але й трудові кооперативи, спілки майбутніх орендарів та власників.

Житловий будинок на вул. Котляревського, 40, функціоналізм, арх. Фердинант Каслер, фото М. Ляхович
Житловий будинок на вул. Котляревського, 40, функціоналізм, арх. Фердинант Каслер, фото М. Ляхович

Багаті львів’яни також замовляють оселі у модному стилі. Так у Львові з’являються красиві функціоналістичні вілли. Найяскравіші у стилі функціоналізму – житловий будинок для адвокатів на вул. Саксаганського, 6; житлові комплекси на вул. Дорошенка, 47-59; вул. Стрийській, 36-42; Київській, 24-28; вілли на вул. Глінки, 12; вул. Гіпсовій, 36Б; вул. Грицая, 4.

Будинок на вулиці Тютюнників, 6, функціоналізм, фото М. Ляхович
Будинок на вулиці Тютюнників, 6, функціоналізм, фото М. Ляхович

У Львові цілі вулиці, квартали та дільниці збудовані у стилі функціоналізму та інших модерністичних стилях. Серед них – вулиці Снопківська чи Конотопська, цілі квартали з вулицями Кубійовича, Тютюнників чи Ак. Павлова і Туган-Барановського. У Львові є чимало цілих дільниць, які запроектували в модерністичному напрямі: Кастелівка, Кв’ятківка, Залізна Вода, Професорська колонія, Офіцерські колонії на вул. Черешневій та Одеській, кооператив «Власна стріха» та безліч інших.

Житловий будинок на вул. Котляревського, 32, функціоналізм, фото М. Ляхович
Житловий будинок на вул. Котляревського, 32, функціоналізм, фото М. Ляхович

В популярному напрямі зводили заклади освіти, будинки громадського дозвілля, офісні споруди, спортивну інфраструктуру та сакральні споруди. Це будинок Шпрехера, тепер Будинок Профспілок, Гімназія св. Урсули – тепер СЗШ №28, Академія міжнародної торгівлі, театр для єврейської громади (тепер ТЮГ), церква Марії Остробрамської та багато інших.

Будинок на проспекті Шевченка,7, функціоналізм, фото М. Ляхович
Будинок на проспекті Шевченка,7, функціоналізм, фото М. Ляхович

На принципах модернізму ґрунтується вся світова сучасна архітектура, а Львів – одне з тих європейських міст, яке зберегло ідеальні приклади архітектурного модернізму. Унікальним є те, що архітектура Львова хоч і ввібрала в себе всі риси цього напряму, все ж уникнула тотальної монументалізації житлових та громадських споруд, які масово будувались в інших європейських містах. Тому Львів в контексті модерністичної архітектури можна сміливо вважати чи не найгуманнішим з європейських міст.