Мирослава Ляхович

Перший модерністичний, або нова єврейська сцена, котрій не судилось бути

Можливо ви б і не знали про цю споруду, якби не ходили б туди на дитячі вистави або ввечері на дорослі. Піднімаючись по сходах помічали круглі вікна ілюмінатори, сидячи на балконах – рустовані тяги на стелі, ви задумувались з якого року цей театр? Для кого він будувався? Які п’єси мали б поставити та чи поставили на цій сцені?

вул. Гнатюка, 11
Карта об'єктів Розгорнути

Отож, колишній радянський Театр юного глядача, тепер «Перший театр» міститься серед старішої забудови, на вулиці Гнатюка, 11. Саме в міжвоєнний період у Львові він дійсно був першим в стилі функціоналізму, але й останнім.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

В ті часи театр належав єврейській громаді міста.  На фото можна побачити креслення функціоналістського приміщення театру та напис “Єврейський театр”.

вул. Гнатюка, 11, архіввул. Гнатюка, 11, архів

Проте історія самого єврейського театру у Львові почалась раніше його функціоналістичного приміщення. На початку 20-го століття цей театр розташовувся в класицистичній кам’яниці, що стоїть попереду пізніше збудованого функціоналістського.  Позаду кам’яниці – двір, де на той час був літній павільйон для вистав «Буда», і на місці якого в  тридцятих виріс новий будинок.

Один із тогочасних акторів, що завітав до міста, цікаво описує , власне, цей літній павільйон і його розташування: «Після численних розпитувань я нарешті знайшов театр, але не міг повірити, що він розташований всередині двору. Ніколи б сам не здогадався, що тут міг бути театр, адже до цього не бачив нічого подібного». Таким же захованим простором виглядала і фукнціоналістська споруда театру вже для людей в міжвоєнний період.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

Чому ж, власне, літній павільйон вирішили перебудувати? В середині тридцятих через вимоги міської влади власники театру провели реконструкцію простору. Тоді цією ділянкою та старішим будинком поряд( через яку здійснили прохід до нового театру)володів підприємець Маврицій Вурм, а директором Львівського єврейського театру офіційно був Маурицій Гімпель, за освітою лікар, хоча фактично всіма справами заправляла його дружина, акторка єврейського театру Мальвіна(Амалія) Йолес-Гімпель.

вул. Гнатюка, 11

Власники замовили проект нового будинку архітекторам Владиславу Бляйму та Даніелю Кальмусу, споруджувати, зрештою, вирішили за проектом останнього. Розпочали будівництво в 1938 році, в кінці літа 1939 року мали здати в експлуатацію, а з осені мав би стартувати театральний сезон. Готуючись до відкриття нової сцени Маурицій та Мальвіна Гімпель запропонували відомому актору та режисеру Йонашу Туркову сформувати трупу і відкрити новий сезон історичною п’єсою за твором Самюеля Шпунда «Бней хурін» («Сини свободи»).  31 серпня подружжя підписало з режисером контракт, а 1-го вересня почалась Друга світова війна…

вул. Гнатюка, 11

Після війни, з 1944 року в приміщенні театру почав діяти Театр юного глядача, згодом перейменований на Перший академічний театр дітей та юнацтва.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

Тепер давайте глянемо детальніше на архітектурне вирішення театру, яке повністю витримане в дусі стилю: кожен елемент фасаду чи інтер’єрів фукнціональний та естетичний водночас.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

Ось на фасаді по вертикалі запроектовані два великих вікна-ілюмінатори, що освітлюють сходовий марш, який веде на балкон театру. Архітектор також використав стрічкові вікна з простінками, вони освітлюють холи на другому поверсі.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11
Якщо глянемо на вхідний портал, то він сегментований рустованими колонами, а по-між колон бачимо оригінальні вхідні двері.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

Коли заходимо всередину, потрапляємо в просторий тамбур, з якого відкривається перспективний вигляд на головний хол та основний сходовий марш.

вул. Гнатюка, 11

На жаль, в головному холі вже замінена підлога, проте бічними коридорами ще можна пройтись по оригінальній чорно-білій асфальтній плитці.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

Далі йдемо йдемо в зал, де розташована сцена. Він лаконічний з плавними гнутими лініями балкону. Стеля оздоблена рустованими тягами, які завершуються карнизом над сценою.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

Як ми бачимо в театрі збереглось чимало автентики, яка потребує грамотної реставрації, адже стан екстер’єру та інтер’єру по-декуди незавдовільний. Як видно на фото фасаду, що напочатку статті – фасад осипається, а з фото інтер’єрів можна побачити, що вони потребують належного догляду та оновлення.

Джерела та література:

http://berkovich-zametki.com/2012/Starina/Nomer4/Gelston1.php
ДАЛО( Державний архів львівської області), Фонд 2, Опис 1, Справа 2698