Мирослава Ляхович

Що чекає ар декову віллу з вулиці Героїв УПА

Територія колишньої вулиці Львівських дітей (Lwowskich Dzieci), теперішня назва Героїв УПА, забудовувалась ще з початку минулого століття. Там виростали здебільшого будинки заміського типу, з садами навколо.

вул. Героїв УПА, 72
    Карта об'єктів Розгорнути

    В міжвоєнний час до кінця двадцятих років ще зводили вілли, потім вже чиншові функціоналістичні будинки.

    вул. Героїв УПА, 72

    Одною з таких, що нагадують про розмірене і спокійне життя, тоді окраїни міста, є вілла в стилі ар деко, під номером 72. Зважаючи на вирішення фасаду: двосхилий дах, прямокутні видовжені вікна, характерний мальовничий узор залізних конструкцій балкону та найголовніше – барельєф, можна сказати, що віллу звели в кінці 20-их.

    вул. Героїв УПА, 72

    Головний архітектор Антон Коломєйцев нам в коментарі припустив, що автор проекту будинку – відомий модерністичний архітектор Юзеф Авін. Насправді, ми досі не отримали достовірної інформації, хто архітектор вілли, так, як доступ до другого фонду архіву зараз неможливий, через реставрацію. Якщо вважати, що Авін є автором проекту будинку, то автором барельєфу на фасаді  міг бути відомий львівський скульптор Юзеф Стажинський, який часто працював у спілці з Юзефом Авіном і виконував екстер’єрні та інтер’єрі скульптурні оздоблення в проектах Авіна, наприклад в корпусі медичного університету Collegium Pharmaceuticum чи його власного будинку на вулиці Вітовського.

    вул. Героїв УПА, 72

    Щодо значення барельєфу, за словами експертки з античної міфології, доцентки кафедри класичних, візантійських і середньовічних студій Українського католицького університету Марти Тимошенко на барельєфі зображена грецька Деметра чи римська Церера – богиня родючості, адже справа бачимо ріг достатку в її руці, а зліва цапа. Так також зображалась богиня Фортуна, бо успіх з достатком і багатством йдуть поряд. Правою рукою жінка на барельєфі торкається сонця, тому може бути взагалі алегорія на Землю – як уособлення родючості, а саме – Грецька Гея(богиня Землі).

    вул. Героїв УПА, 72

    Більше інформації про історію будинку ми шукали разом з зацікавленими читачами проекту. Одному з таких – Сергію Леонову вдалось через адресну книгу 1935-го року і телефонну 1932 визначити – хто б міг бути власниками вілли. Це Соломея та Давид Бейдери.

    Скрін адресної книги Скрін адресної книги

    Згодом, за радянських часів в цьому приміщення був головний корпус збанкрутілого Львівського заводу телеграфної апаратури, зараз будинок в оренді різних фірм, проте фактичним власником земельної ділянки і будинку є ТзОВ «Хотел бізнес девелопмент», що займається готельною діяльністю. Власне, нещодавно у пресі з’явилась інформація, що на місці вілли планують звести готель висотою 28 метрів.

    Візуалізація готелю

    Будівництво вже погодив виконавчий комітет міської ради. Потім в пресі появились коментарі очільниці Управління охорони історичного середовища Лілії Онищенко, що хоч вілла не є пам’яткою архітектури – все ж має історичну та архітектурну цінність, ознаки стилю ар деко та властивий йому декор.

    вул. Героїв УПА, 72вул. Героїв УПА, 72

    Головний архітектор Антон Коломєйцев підтримав Онищенко і запропонував зберегти фасад вілли. Представник замовлення будівництва в гарантійному листі заявив, що вони вбудують стару фасадну частину в нову споруду. Як це мало б виглядати – ілюструє візуалізація. Про це в пресі розповів Антон Коломєйцев. Зрештою виконавчий комітет затвердив зведення готелю.

    вул. Героїв УПА, 72

    Ми зв’язались із представниками забудовника і попросили дозволу познімати інтер’єри будинку. Нам відповіли, що будинок зазнав перепланувань і не дали дозволу для зйомки.

    Джерела та література:

    В історичному ареалі Львова знесуть віллу, щоб збудувати ще один готель