Архітектура і світло: з історії міжвоєнної люстри
Трапляються такі будинки, котрі краще фотографувати в сутінках. Як от будинок на вулиці Коновальця, 42. Бо найцікавішим в його архітектоніці виявилось освітлення. Власне, оригінальне зовнішні і внутрішні лампи та ліхтарі модерністських будинків мало де збережені.
Трапляються будинки, які краще фотографувати в сутінках. Як от на вулиці Коновальця, 42. Бо найцікавішим в його архітектоніці виявилось освітлення. Власне, оригінальні зовнішні і внутрішні лампи та ліхтарі модерністських будинків мало де збережені. Будинок, ймовірно, звели в кінці тридцятих. Власником був Ян Мадейський, який виїхав під час виселення поляків зі Львова. Будинок має досить експресивні стрім-лайнові форми: округлі висунуті балкони з лівої частини фасаду і затишні лоджії з правої. Балкон першого поверху занурюється просто в зелень палісадника. Навколо – автентичний паркан.
Збережена і вхідна брама до будинку, яку у вечірній час освітлює зовнішній ліхтар. Плафон характерної круглої форми перегукується з вікном-ілюмінатором над входом.
В інтер’єрі теж частково збереглись плафони, або ж лише самі форми світильників. Завдяки їм можемо уявити, яким освітлення планував архітектор. Як ми знаємо, в модернізмі будинок проектувався цілісно: від стін до форм плафонів. Розробка плафонів, ламп, торшерів теж була своєрідним мистецтвом дизайну.
В міжвоєнний період архітектори все більше працювали зі штучним освітленням в будинках, грались з світом і пластичними формами. Світло увиразнювало окремі елементи в інтер’єрі, інші приховувало. Лампи буквально вростали в стіни, становили одну лінію з загальним обрисами будинку. Інколи це були цілі геометричні орнаменти, як от в коридорі будинку на Коновальця. Тут частково залишилась оригінальна конструкція світильника в коридорі, завдяки якій світло від лампи падає на алебастрові стіни, як майже сто років тому. Проте, ми дізнаємось з львівської газети «Хвіля», за 1936 рік, що експерименти також піддавались критиці:
«Серед найновішого освітлення будинків в моді зараз трубки, округлі і подовгасті. Їх вкладають на стелі в квадрати чи різні фантастичні світлові фігури. Проте, такі лампи не є енергоефективними і не забезпечують рівномірного розподілу світла», – пише у своїй статті «Як раціонально освітлювати інтер’єри» інженер Фридерик Рогатин.
На жаль, не вдалось дізнатись, якої марки освітлення в будинку на Коновальця, 42, але цілком можливо, що це були лампи львівської фабрики «Гальванія» (Galvania), чи найвідоміших в тогочасній Польщі фірми закладів електротехнічних братів Бурковців (Zakłady Elektrotechniczne Bracia Borkowscy) чи Фабрики електричних люстр Антонія Марчіняка (Fabryka Żyrandoli Elektrycznych A. Marciniak).
Остання – це варшавська фірма, яка працювала ще з 1910 року. Попри люстри, вони виробляли освітлення для бюро, промислових об’єктів, а також зовнішнє освітлення для будинків. Серед продукції, яку використовували у Львові, були освітлення помешкань: різні види люстр, настільні лампи( одну з яких можна побачити в цій публікації), також плафони для освітлення балюстрад і зовнішні ліхтарі. Фірма Марчіняка проектувала освітлення архітектурне, особливо різних урядових будинків, а також вулиць та площ. Фабрика співпрацювала з професором Варшавської школи образотворчих мистецтв, відомим графіком Едмундом Бартломєйчиком. Він був дизайнером більшості світильників їхніх світильників.
При виробництві освітлювальних приладів, особливо для внутрішнього використання, вибрались різні види скла: прозоре, шліфоване, матове, молочне, тоноване та спеціальне тришарове скло – так званий неотриплекс. Цей тип тришарового скла, що складається з двох шарів прозорого скла, розділених тонким шаром молочного, характеризувався хорошим розсіянням світла з незначним поглинанням. Тіні з неотриплексного скла забезпечували рівномірне освітлення і не сліпили очей.
У виробництві металевих корпусів ламп було використано кілька методів обробки поверхонь. Латунні світильники полірували, лакували, хромували або патинували. Фірма видавала каталог продукції, тому чи власник, чи архітектор могли собі підібрати і замовити те, що їм довподоби.
Джерела та література:
Jak racjonalnie oświetlać wnętrza. Inż. Fryderyk Rohatyn. Chwila №6121 від 05.04.1936
Przemysł metalowy i maszynowy Małopolski Wschodniej.Przegląd rzemieślniczy Chwila №29 від 02.09.1934
http://lighting.pl/Wydarzenia-branzowe/wydawnictwa-branzowe/Fabryka-Zyrandoli-Elektrycznych-A_-Marciniak