Публікації Автор: Мирослава Ляхович

Перший модерністичний, або нова єврейська сцена, котрій не судилось бути

Можливо, ви б і не знали про цю споруду, заховану в дворі між будинків, якби не ходили б туди на дитячі вистави або ввечері на дорослі. Піднімаючись по сходах, помічали круглі вікна-ілюмінатори, сидячи на балконі, рустовані тяги на стелі, ви задумувались – з якого року цей театр? Для кого він будувався? Які п’єси мали б поставити та чи поставили на цій сцені?

вул. Гнатюка, 11
Колишній Театр юного глядача, тепер «Перший театр» захований серед старішої забудови, на вулиці Гнатюка, 11. Він дійсно був перший в стилі функціоналізму у Львові, але й останній.

Фото: lia.lvivcenter.org

На початку 20-го століття єврейський театр розташовувся в класицистичній кам’яниці поряд, а в дворі був літній павільйон для вистав «Буда».

вул. Гнатюка, 11

Один із тогочасних акторів, що завітав до міста, згадував: «Після численних розпитувань я нарешті знайшов театр, але не міг повірити, що він розташований всередині двору. Ніколи б сам не здогадався, що тут міг бути театр, адже до цього не бачив нічого подібного».

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

В середині тридцятих через вимоги міської влади власники театру провели реконструкцію простору. Тоді цією ділянкою та старішим будинком поряд( через яку здійснили прохід до театру)володів підприємець Маврицій Вурм, а директором Львівського єврейського театру офіційно був Маурицій Гімпель, за освітою лікар, хоча фактично всіма справами заправляла його дружина, акторка єврейського театру Мальвіна(Амалія) Йолес-Гімпель.

вул. Гнатюка, 11

Проекти замовили архітекторам Владиславу Бляму та Даніелю Кальмусу, будувати вирішили за проектом останнього.
Був кінець літа 1939 року. З дня на день театр вже мав бути готовим. Маурицій та Мальвіна Гімпель запропонували відомому актору та режисеру Йонашу Туркову сформувати трупу і відкрити новий театральний сезон історичною п’єсою за твором Самюеля Шпунда «Бней хурін» («Сини свободи»). 31 серпня подружжя підписало з режисером контракт, а 1-го вересня почалась Друга світова війна.

вул. Гнатюка, 11

З 1944 року в приміщенні театру почав діяти Театр юного глядача, згодом перейменований на Перший академічний театр дітей та юнацтва.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

Архітектурне вирішення театру повністю витримане в дусі стилю: кожен елемент фасаду чи інтер’єрів фукнціональний та естетичний водночас. Кальмус максимально ефективно використав невелику кількість місця в дворі.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

На фасаді по вертикалі запроектовані два великих вікна-ілюмінатори, що освітлюють сходовий марш, який веде на балкон театру. Архітектор також використав стрічкові вікна з простінками, вони освітлюють холи на другому поверсі.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11
Вхідний портал сегментований рустованими колонами. Збереглись ще оригінальні вхідні двері.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

Коли заходимо всередину, потрапляємо в просторий тамбур, з якого відкривається перспективний вигляд на основний сходовий марш.

вул. Гнатюка, 11

На жаль, в головному холі вже замінена підлога, проте бічними коридорами ще можна пройтись оригінальною чорно-білою асфальтною плиткою.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

Театральний зал лаконічний з плавними гнутими лініями балкону. Стеля оздоблена рустованими тягами, які завершуються карнизом над сценою.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

Театр наразі потребує реконструкції. Хочеться, щоб проектанти підійшли до цього грамотно, з повагою до стилю будинку.

вул. Гнатюка, 11вул. Гнатюка, 11

Джерела:

http://berkovich-zametki.com/2012/Starina/Nomer4/Gelston1.php
https://lia.lvivcenter.org/uk/objects/?ci_objectid=2595