Блог Автор: Мирослава Ляхович

Невідомий проект Авіна? Що чекає ар декову віллу з вулиці Героїв УПА

Територія колишньої вулиці Львівських дітей (Lwowskich Dzieci), теперішня назва Героїв УПА, забудовувалась ще з початку минулого століття. Там виростали здебільшого будинки заміського типу, з садами навколо. В міжвоєнний час до кінця двадцятих років ще зводили вілли, потім вже чиншові функціоналістичні будинки.

вул. Героїв УПА, 72

Одною з таких, що нагадують про розмірене і спокійне життя, тоді окраїни міста, є вілла в стилі ар деко, під номером 72. Зважаючи на вирішення фасаду: двосхилий дах, прямокутні видовжені вікна, характерний мальовничий узор залізних конструкцій балкону та найголовніше – барельєф, можна сказати, що віллу звели в кінці 20-их.

вул. Героїв УПА, 72

Головний архітектор Антон Коломєйцев нам в коментарі припустив, що автор проекту будинку – відомий модерністичний архітектор Юзеф Авін. Насправді, ми досі не отримали достовірної інформації, хто архітектор вілли, так, як доступ до другого фонду архіву зараз неможливий, через реставрацію. Автором барельєфу міг бути відомий львівський скульптор Юзеф Стажинський, який часто працював у спілці з Юзефом Авіном і виконував екстер’єрні та інтер’єрі скульптурні оздоблення в проектах Авіна, наприклад в корпусі медичного університету Collegium Pharmaceuticum чи його власного будинку на вулиці Вітовського.

вул. Героїв УПА, 72

За словами експертки з античної міфології, доцентки кафедри класичних, візантійських і середньовічних студій Українського католицького університету Марти Тимошенко на барельєфі зображена грецька Деметра чи римська Церера – богиня родючості, адже справа бачимо ріг достатку в її руці, а зліва цапа. Так також зображалась богиня Фортуна, бо успіх з достатком і багатством йдуть поряд. Правою рукою жінка на барельєфі торкається сонця, тому може бути взагалі алегорія на Землю – як уособлення родючості, а саме – Грецька Гея(богиня Землі).

вул. Героїв УПА, 72

Більше інформації про історію будинку ми шукали разом з зацікавленими читачами проекту. Одиному з таких – Сергію Леонову вдалось через адресну книгу 1935-го року і телефонну 1932 визначити – хто б міг бути власниками вілли. Це Соломея та Давид Бейдери.

Скрін адресної книги Скрін адресної книги

Колись в цьому приміщення був головний корпус збанкрутілого Львівського заводу телеграфної апаратури, зараз будинок в оренді різних фірм, проте фактичним власником земельної ділянки і будинку є ТзОВ «Хотел бізнес девелопмент», що займається готельною діяльністю. Власне, нещодавно у пресі з’явилась інформація, що на місці вілли планують звести готель висотою 28 метрів.

Візуалізація готелю

Будівництво вже погодив виконавчий комітет міської ради. Згодом в пресі появились коментарі очільниці Управління охорони історичного середовища Лілії Онищенко, що хоч вілла не є пам’яткою архітектури – все ж має історичну та архітектурну цінність, ознаки стилю ар деко та властивий йому декор.

вул. Героїв УПА, 72вул. Героїв УПА, 72

Головний архітектор Антон Коломєйцев підтримав Онищенко і запропонував зберегти фасад вілли. Представник замовлення будівництва в гарантійному листі заявив, що вони вбудують стару фасадну частину в нову споруду. Як це мало б виглядати – ілюструє візуалізація. Про це в пресі розповів Антон Коломєйцев. Зрештою виконавчий комітет затвердив зведення готелю.

вул. Героїв УПА, 72

Ми зв’язались із представниками забудовника і попросили дозволу познімати інтер’єри будинку. Нам відповіли, що будинок зазнав перепланувань і не дали дозволу для зйомки.

В блозі використані матеріали з https://portal.lviv.ua/news/2019/12/27/v-istorychnomu-areali-lvova-znesut-villu-shchob-zbuduvaty-shche-odyn-hotel

http://wiki.lvivforever.org.ua/2017/12/08/vulitsya-geroyiv-upa/