Страхова установа, яка стала витвором мистецтва
На початку вулиці Зеленої стоїть великий сірий будинок. Мало хто звертає на нього увагу, а хтось навіть може сплутати з радянською забудовою.
- Забудова: 1937-1939
- Стиль: модернізм, функціоналізм
- Архітектори: Ян Багенський
Зараз тут розміщується обласна санепідеміологічна станція та факультет мікробіології.
Матетіали та форми фасаду, проте видають, що це міжвоєнна забудова: видовжене скління, що освітлює центральну балюстраду будинку, вікна-ілюмінатори, півкруглий ризаліт з лівої частини будинку.
Зводився цей проект, як будинок Установи соціального страхування, у 1937 – 1939 роках, за адресою вул. Зелена, 12.
На той час це був справжнісінький хмародер – шість поверхів.
Цей будинок – яскравий приклад функціоналізму. Автором проекту був відомий архітектор Ян Багенський, що цікаво, сам він був прихильником класичної архітектури, проте змінив свої погляди під впливом модного стилю.
Будинок має теж непросту історію: у 1939 році, у вересні в будинку розмістили командування оборони міста, а під час Другої світової війни, як раз в період нацистської окупації, тут був Інститут боротьби з тифом і працював відомий вчений Рудольф Вайґль.
Він, той, хто винайшов вакцину від тифу і був засновником Інституту боротьби з цією хворобою. Рудольф Вайґль також врятував від знищення багатьох поляків та євреїв, залучаючи їх до дослідів на вакциною і таким чином видаючи їм посвідчення співробітників інституту.
Щодо стилю будинку, то в тридцятих роках, особливо під кінець, громадські будинки в Польській державі, зокрема у Львові, зводились лише в модерністичних формах. Молода держава Польща хотіла асоціювати себе з новим стилем життя і новою архітектурою.
Попри строгу геометрію фасаду, інтер’єр будинку отримав хвилясті обтічні форми центральної балюстради. Сходовий марш суцільно литий з бетону завершується парилами в техніці терраццо.
Балюстрада сходів добре освітлюється великими панорамними вікнами, що виходять на вулицю Зелену.
Майданчики між сходами викладені узорами з чорно-білої плитки.
Найкраща перспектива на центральний сходовий марш відкривається з низу або зверху ансаблю сходів і створує рухливу картинку, яка матеріалізує в собі швидкість часу і вихор подій першої половини 20-го століття у Львові.
Джерела та література:
ДАЛО
https://zaxid.net/mi_pamyatayemo_zavzhdi_chuzhiy_rudolf_vayl_n1093539
NAC