Лікарня організації соціального страхування (Охматдит)

Лікарня організації соціального страхування (Охматдит)

Комплекс будівель Львівської обласної дитячої клінічної лікарні (тепер Охматдит) знаходиться за адресою вул. Лисенка, 31. В 1926 році, коли рада львівської каси Хворих замовила будову, тут планувався дитячий санаторій для хворих на туберкульоз.

Будинок залізничника на вул. Федьковича 54-56

Будинок залізничника на вул. Федьковича 54-56

В 1920-их- 1930-их роках все частіше зводили освітньо-розважальні клуби для робітників різних установ. Для модерної організації суспільства важливо було не лише контролювати приватне життя через нові правила житлового простору, але й публічне часопроведення «нової людини». Індустріалізація та прогрес принесли в місто великі маси людей, які треба було не лише десь поселити, але дати простір для розваг, час для освіти та місце для неформального спілкування. Таким простором стали клуби.

Костел Марії Остробрамської/ Церква Покрови на вул. Личаківській, 175

Костел Марії Остробрамської/ Церква Покрови на вул. Личаківській, 175

Костел Марії Остробрамської – один з найважливіших сакральних проектів міжвоєнного десятиліття у Львові. Костел мав символізувати успішну оборону Львова від більшовицького наступу 1920 року. Тому розташування святині вибрано не випадково – на в’їзді до міста зі східного боку, де власне був наступ радянських військ. До реалізації обрали проект Тадеуша Обмінського. Будову почали в 1931 році. …

Палац культури ім. Хоткевича (Клуб працівників комунальних служб)

Палац культури ім. Хоткевича (Клуб працівників комунальних служб)

Клуб працівників комунальних служб мав задовільнити всі культурні та розважальні потреби робітників. «Красивий сучасний будинок», як писала тогочасна преса, постане на вимоги спілки «Дім комунальних працівників». Після численних страйків робітників, які були, серед іншого, і про можливість мати власний клуб, магістрат купив площу на вулиці Кушевича. Гроші на будівництво –були відрахування із зарплат працівників. Кожен і кожна віддавали на клуб 1% від своєї зарплати. Громада також долучалась до зведення будинку у вільний від основної роботи час.

Будинок Галлетів: помешкання, що бачило смерть своїх мешканців, угорських комуністичних лідерів та офіцерів СС

Будинок Галлетів: помешкання, що бачило смерть своїх мешканців, угорських комуністичних лідерів та офіцерів СС

Вулиця Княжа, що з’єднує Кривоноса і парк Високий замок, виглядає цілком сецесійною, якби не останній, 16-ий номер, який буквально вріс в гору своєю правою частиною. Хоч за мальовничістю він не кардинально відрізняється від сусідніх, але химерні, вільно зінтерпретовані форми путті, що підтримують еркер та кришталкові орнаменти, говорять про ар деко.

Будинок на вул. Ліста, 1

Будинок на вул. Ліста, 1

Триповерховий житловий будинок. Розташований розі вулиць Ліста та Вороного. Вхідна брама незбережена. Вхід акцентований півкруглою пілястрою. Збоку розташовані два вікна-ілюмінатори, що освітлюють сходовий марш. На фасаді – оригінальний слюдовий тиньк матових сіро-коричневих відтінків. З обидвох боків основну площину фасаду розшивають горизонтальні та вертиканльні тяги.  У вікнах ще стоїть оригінальна столярка. Наріжна частина будинку, окрім кутових …

Врятувати свій будинок: Продовження історії

Врятувати свій будинок: Продовження історії

Трохи більше року тому я розповідала про Олександра Одуху, який вирішив власними силами реставрувати своє помешкання. Більше читати тут. Після того, як Саша попрацював у себе в квартирі, він планував взятись за під’їзд. Власне, перше, що чоловік хотів зробити – це відновити оригінальну вхідну браму до будинку, яку давно викинули. Звісно, ніхто не пам’ятав, як …

Будинок на вул. Тарнавського, 39

Будинок на вул. Тарнавського, 39

Триповерховий житловий будинок, запроектований як чиншовий. Вдало поміщений у горбистий ландшафт: розташований на підйомі, фасад майже непомітним згином ділиться на дві половини. Таким чином об’єкт акуратно “втискається” у поворот вулиці. Завдяки цьому прийому, якщо стати близько до будинку, складається враження, що він розкривається мов книжка. Особливо добре це видно, якщо акцентувати свою увагу на вікнах. …

Будинок на вул. Самчука

Будинок на вул. Самчука

Житловий будинок за адресою вул. Самчука, 3, ймовірно, призначався для проживання однієї-двох сімей. Зведений в першій половині 30-их років, стиль – функціоналізм, модернізм. За радянської влади власників репресували, майно перейшло у власність міста, згодом будинок здали в оренду працівникам підприємства “Львів прилад”. На цей час мешканці приватизували свої квартири. Фасад будинку отинькований(тиньк проглядається крізь пізніше …

Будинок на вул. Россі

Будинок на вул. Россі

Житловий будинок, триповерховий, запроектований як чиншовий. Розташований на вулиці Россі, 3 в місцевості Цетнерівка (бічна вул. Личаківської). За словами однієї з мешканок будинку, в міжвоєнний час тут здебільшого мешкали лікарі. Будинок – яскравий приклад галицького ар деко(кришталкового стилю). Форми кришталика використані у всіх елементах оздоблення екстер’єру: лицьовий фасад розшититий масивними тягами трикутних форм, такі ж …

Будинок на вул. Левинського, 14

Будинок на вул. Левинського, 14

Запроектований як житловий будинок. Виконаний у функціоналістичних формах ближчих до чистого модернізму. Будинок має широкі наріжні балкони, що гострими кутами звернені на поворот вулиці. Будинок відсунутий від червоної лінії забудови, оточений палісадником. Фото, текст: М. Ляхович

Житловий будинок на вул. Київська, 36

Житловий будинок на вул. Київська, 36

Житловий багатоквартирний будинок. Виконаний в простих модерністичних формах, які добре видно по прямокутних вікнах та вхідному порталі. Балкони більше тяжіють до функціоналізму. Джерело: Архітектура Львова: Час і стилі. XIII-XXI ст. Розділ Розділ VІІ. Архітектура міжвоєнного двадцятиліття (1919-1939), Ю. Богданова,  упорядник і науковий редактор Ю. О. Бірюльов.