Будинок Медичної палати на вул. Конопницької, 3
В міжвоєнний час було популярно зводити так звані клуби за професійними інтересами, будинки дозвілля для працівників тої чи іншої сфери. До прикладу будинки для залізничників чи в цьому випадку для медичних працівників.
- Рік зведення: 1935-1937
- Стиль: ар деко
- Архітектори: Тадеуш Врубель Леопольд Карасінський
Будинок Медичної палати на вулиці Марії Конопницької почали будувати в 1935 році та завершили у 1937.
Це був клуб для медичної спільноти Львова. Тут лікарі збирались на сімпозіуми, або на неформальні зустрічі. Приходили почитати нову медичну літературу та пресу, обговорити сучасні тенденції в світовій медицині.
Будинок Медичної палати можна віднести до однієї з найяскравіших споруд в стилі ар деко у Львові. Проектували її відомі львівські архітектори Тадеуш Врубель і Леопольд Карасінський. Автори проекту вдало вписали будинок у вже існуючу забудову вулиці. Фасад повздовж має 18 метрів, а в глибину 26.
Як розроблявся план об’єкту, можна побачити з креслень.
Будинок оздобили декоративними вставками виконаними у техніці сграфіто. На них зображено емблему медицини (чаша зі змією), рослинний орнамент та відому фразу Гіппократа: “Ars longa, vita brevis, occasio praeceps, experimentum periculosum, iudicium difficile”. Що в перекладі з латинської : ” Життя коротке, мистецтво вічне, випадкові обставини швидкоплинні, досвід оманний, судження важкі”.
В хорошому стані збереглись вхідні двері з дерева та латуні, оздоблені візерунком з кованого металу.
Вхідну браму від фойє відділяє так званий тамбур. З обох боків облицювання алебастром та вмонтовані батареї.
Підлога встелена видовженою чорно-білою плиткою. Оригінальні збереглись не лише самі батареї, але й металеві рамки до них. Тамбурні двері повністю оздоблені алебастровим каменем.
В різних кінцях фойє – два великі дзеркала, обрамленні алебастром. Під ними в такій же алебастровій ніші, що імітує камін, заховані батареї.
Підлога у фойє зроблена з різних ґатунків плитки.
Широким сходовим маршем можна піднятись на другий поверх. Сходи виконані дуже дорого – перила та стіни облицьовані різнокольоровим алебастром.
Сходовий марш розходиться на два боки і має два великі пілони зі світильниками. Між пілонами залізні ковані перила.
На другому поверсі теж велике дзеркало, обрамлене в алебастровий камінь та оточене панелями. У будинку запроектували актовий зал( має параметри 15 на 10 метрів), клубні приміщення та бібліотеку.
В непоганому стані залишився актовий зал. Оригінальний балкон з перилами, батареї, паркет та стеля ще в автентичному вигляді.
В правому крилі розташований ще один сходовий марш. Виконаний набагато простіше, проте дуже витончено.
Легкі півкруглі конструкції сходів звиваються до останнього поверху. Від кожного майданчика відходять коридори з кімнатами.
Ще один унікальний елемент цього інтер’єру – збережені ар декові вітражі з квітковим візерунком(на фото нижче). Зараз в будинку розміщується департамент охорони здоров’я ЛОДА.
Джерела і література:
архівні матеріали надав департамент охорони здоров’я ЛОДА
Архітектура Львова: Час і стилі. XIII-XXI ст. Розділ Розділ VІІ. Архітектура міжвоєнного двадцятиліття (1919-1939), Ю. Богданова, упорядник і науковий редактор Ю. О. Бірюльов.