вул. Личаківська, 175
Мирослава Ляхович

Костел Марії Остробрамської / Церква Покрови на вул. Личаківська, 175

Костел Марії Остробрамської – один з найважливіших сакральних проектів міжвоєнного десятиліття у Львові. Костел мав символізувати успішну оборону Львова від більшовицького наступу 1920 року. Тому розташування святині вибрано не випадково – на в’їзді до міста зі східного боку, де власне був наступ радянських військ.

Карта об'єктів Розгорнути

До реалізації обрали проект Тадеуша Обмінського. Будову почали в 1931 році. Після смерті Обмінського в 1932 керівником проекту стає Вавжинець Дайчак.

вул. Личаківська, 175

Зводять костел до 1938 року. В тракті будови Дайчак значно змінив проект Обмінського, який мав більш історичні риси. Дайчак змодернізував фасад та інтер’єри.

вул. Личаківська, 175вул. Личаківська, 175

Костел отримав класичну форму ранньохристиянської базиліки з елементами ренесансу на елевації фасаду. Перифраз ренесансових форм ми можемо бачити в ритміці вікон на лицевому та бічних фасадах. Хороше поєднанням класично і модерністичного в цьому проекті – кампаніла, що височіє над фасадом. З одного боку кампаніла, як приклад архітектури ренесансу, з іншого спрощені форми геометризовані форми свідчать про модерністський підхід.

вул. Личаківська, 175

Інтер’єр храму також маневрує між історичним підходом і модернізмом: бачимо перебільшені видовжені колони і чисто модерністську кесонну стелю. Загалом виконання дуже аскетичне.

вул. Личаківська, 175

Чисто модерністичним продовженням проекту храму мала стати реміснича бурса. Навчальний заклад планували збудувати впритул до костелу. Ним мали керувати ченці з ордену селезіан, яким і належав храм. Проект виконав Юліан Духович. Будинок розпочали зводити в 1939 році, проте проекту завадила війна. Перейшовши за лінком можна побачити візуалізацію, авторства Духовича.

вул. Личаківська, 175

Загалом костел Марії Остробрамської – хороший приклад архітектурної політики Другої Польської Республіки. При проектуванні публічних споруд використовувались класичні прийоми( наприклад елементи бароко, ренесансу чи класицизму), аби нав’язував до польськості. Особливо польське бароко, яке закарбувало в собі велич Речі Посполитої використовувалось у перефразованих формах вже в модернізмі. В ногу з класичними – йшли модерністські підходи, які також були символами нової Польської держави міжвоєнного періоду. Адже модернізм в Європі вважався стилем держав, що утворились після Першої світової війни.

вул. Личаківська, 175вул. Личаківська, 175

Храм, що втілив собою перемогу над більшовизмом, після приходу радянської влади перетворили на книжковий склад. Після незалежності костел став греко-католицькою церквою Покрови Пресвятої Богородиці, що частково продовжило символічне та політичне значення храму. Покрова в українському контексті – це також свято Захисниць та Захисників України.

Джерела і література:

Jakub Lewicki, Regeneracja i modernizacja. Architektura Lwowa okresu dwudziestolecia międzywojennego, Warszawa 2020: 119-121