Житлові будівлі, Об'єкти Автор: Мирослава Ляхович

Будинок на вулиці Грецькій, 5

  • Рік зведення: 1936-1937
  • Стиль:
  • Архітектори: Стефан Порембович

Чиншовий будинок зведений для Антоніни Ляскової. Фасад складається з двох об’ємів, що різняться висотою. Вища частина висунута вперед і прилягає до вулиці Грецької, нижча виходить на вулицю Зарицьких. На ній зараз бачимо сучасну надбудову.

вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5

Будинок має різнорідний тиньк, який акцентує поділ фасаду на два об’єми, а також виділяє геометрію наріжних вікон. На вищій частині – майже симетричний ряд вікон між якими в тиньку простягаються дрібні вертикальні і горизонтальні тяги. Більшість вікон партеру мають ще оригінальні грати.

вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5

Експресивно виконаний вхідний портал. Справа стіна з декоративними вікнами-ілюмінаторами, що з одного боку виконує естетичну функцію, адже через отвори, які виходять на сусідню кубічну стіну, створюється оптична гра з об’ємами; з іншого функцію опори для висунутої частини фасаду.

вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5

Вхід у під’їзд по всьому периметру стін оздоблений кольоровим алебастром. Привертає увагу стеля, на якій візерунок частково повторює ритм вхідної брами. Збоку в ніші – електричний щиток з часу зведення будинку, на якому маркування Міських закладів електричних (Miejskie Zakłady Elektryczne).

вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5

Бачимо також добре збережені тамбурні двері з латунними ручками та кованими тримачами і штапівками.

вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5

Багато де ще стоять рідні двері. Біля деяких ще є автентичні дзвінки кулястої форми. Збережений також поштовий ящик з нікельованої сталі.

вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5

З архівними даними на партері мала бути кавалерка, три- і двокімнатна квартира. На першому поверсі розташована двокімнатна та чотирикімнатна квартира, на другому та третьому два двокімнатні помешкання і одне трикімнатне. В підвалі – житло для сторожа.

вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5вул. Грецька, 5

В публікації частково використана інформація з книги-альбому Lwów nowoczesny, str. 236, Trójkąt lwowski, Julia Bohdanova, Żanna Komar