вул. Чупринки, 58
Мирослава Ляхович

Будинок на вул. Чупринки, 58

Будинок на вул. Чупринки, 58 зведений як чиншовий. Власник будинку був Якуб Лемперт. За його кошти зведений дім, квартири чоловік здавав в оренду.

Карта об'єктів Розгорнути

На першому поверсі будинку одразу були запроектовані крамниці. На цей час вітрини не збереглись.

Бачимо автентичну вхідну браму з вікном-ілюмінатором. Ліва частина брами- засклена – нагадує вікно-термометр.

Фасад вирішений ритмічно – з одного боку втоплені балкони, з іншого виступаючі. Між балконами – висунутий вперед еркер, на якому ряди стрічкових вікон. Як вхідний портал, так і вікна – взяті в рамку штучного каменю, нанесеного в тиньку.

Дизайн брами перегукується з тильним боком будинку і створює наскрізне проникнення світла в під’їзд. Тильні двері теж мають скління, поряд запроектоване вікно-ілюмінатор.

Перила виконані з гнутого металу, мають дерев’яні поручні. На одному з поверхів збережені вхідні двері до помешкання. Дерев’яні, розмальовані під шпон, зі збереженою латунною фурнітурою: вічком, клямкою та скринькою для листів.
Біля вертикального скління на сходовій клітці збережена оригінальна решітка, в декорі якої фігурують кола.

Як зовні так і всередині будинку спостерігаємо чимало кулястих, плавних, вигнутих форм. До них часто вдавались модерністські архітектори. Як пише в своїх дослідженнях американський вчений-нейропсихолог Колін Еллард, люди надають перевагу вигнутим формам над гострими. Вчений зазначає, що людський мозок здатний опрацьовувати вигнуті та плавні поверхні набагато краще, отже людина, оточена такими формами, почуває себе безпечніше.

Джерела і література:

jaroslawrokicki.com/lista-majatkow-kresowych/
Places of the Heart: The Psychogeography of Everyday Life,Colin Ellard, Bellevue Literary Press