Collegium Pharmaceuticum / Колегія фармацевтики на вул. Пекарська, 52
Швидкий розвиток фармацевтичної галузі на початку 20 століття спонукав до відкриття у 1932 році на фармацевтичному відділі медичного факультету Львівського університету кафедри технології лікарських форм і галенових препаратів.
- Рік зведення: 1931- 1932
- Стиль: ар деко, функціоналізм
- Архітектори: Юзеф Авін
Для кафедри звели окремий корпус під назвою Collegium Pharmaceuticum. Фінансувала будівництво спілка фармацевтів Галичини. Автором проекту корпусу Колегії фармацевтики був відомий львівський архітектор Юзеф Авін. Він запроектував фасад, який складався з трьох кондинацій. Центральна кондинація отримала суцільне вертикальне скління, яке освітлювало сходовий марш. Права, в якій розташувались лабораторії та студентські аудиторії, мала горизонтальні вікна, сегментовані простінками. Центральний вхід був заакцентований дашком і розташовувався в лівій кондинації, яка мала виразну форму і нагадувала квадрат, з якого вирізали верхню праву частину.
Ця нестандартна гра об’ємів фасаду була порушена перебудовою. Вже за радянських часів корпус був перероблений: будинок підняли на один поверх і добавили зліва вертикальні вікна зі склоблоків. Таким чином фасад втратив поділ на кондинації і злився в один монолітний квадрат. Зміни фасаду можна розгледіти порівнявши архівні фото і сучасні.
Попри видозміни, на фасаді залишилось багато автентичних елементів, таких як столярка і скління більшості вікон і вхідні двері. Також багато деталей збережені в інтер’єрі колегії.
Наприклад, як міжкімнатні двері, що повторюють ритміку вхідних, або барельєфи чоловіка та жінки в стилістиці арт деко. Вони розташовані в центральному холі і поміщені пообидва боки ніші для радіатора. Автором барельєфів був відомий скульптор міжвоєнного Львова Юзеф Стажинський.
Очолив кафедру, яку розмістили у новозбудованій колегії, випускник Львівського університету 1920 року, магістр фармації Альфред Кшижановський. У перші роки існування кафедри найбільше приділяли увагу матеріальному і методичному забезпеченню навчального процесу та підготовці викладачів.
Збереглось архівне фото з 1930-их однієї з навчальних лабораторій колегіуму, де видно меблі та приладдя, його можна порівняти з сучасним фото, де вже стоять замінені столи та шафки, проте ритміка та загальний інтер’єр лабораторії – в недоторканому стані.
Зараз колегіумі міститься фармацевтичний відділ Львівського національного університету імені Данила Галицького.
Джерела література:
lviv.ua/files/kafedry/tehlikiv/istoria
audiovis.nac.gov.pl/obraz/110999/
http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=3036