Вулиці, Об'єкти Автор: Мирослава Ляхович

Вулиця Рильського

На вулиці Рильського, що в міжвоєнний час носила назву Рибацька, маємо чотири функціоналістські чиншові будинки, зведені в один час. Парна частина складається з суцільної забудови з відступом від червоної лінії, з передбаченим палісадником. Її починає будинок за номером 4.

вул. Рильськоговул. Рильського, 4

Автор проекту та будови інженер-архітектор Генрик Зандіг. Звели кам’яницю в 1938 році. Власником зазначається адвокат Освальд Морецький. Будинок має запроектований паркан і гараж.

вул, Рильського, 4, ДАЛОвул, Рильського, 4, ДАЛО

Будинок триповерховий, з симетричним плануванням фасаду. Над будинком височіє щогла флагшток. По центральній осі розташована вхідна брама з пілястрами, яку сегментують тяги в техніці рустування.

вул. Рильського, 4вул. Рильського, 4вул. Рильського, 4

Над вхідним порталом – вікно-ілюмінатор. В сутеринах містилась оселя для сторожа.

вул. Рильського, 4вул. Рильського, 4

На партері дві трикімнатних квартири, на решту поверхах теж по дві трикімнатні помешкання.

вул. Рильського, 4вул. Рильського, 4

Будинок номер 6 теж авторства Зандіга, зведений в 1938 році. Більш експресіоністичний проект, фасад асиметричний. Права частина будинку має скошений зріз в глиб осі планування, що дало змогу забудові повторити вигин вулиці.

вул. Рильського, 6 вул. Рильського, 6, ДАЛО

Привертає увагу вхідний портал з сегментованими вікнами-світликами та помітним вікном-ілюмінатором, що освітлює одну з квартир на партері.

вул. Рильського, 6

Ліва частина фасаду висунута вперед, від неї відходять три балкони, які, на жаль, власники засклили, а на другому поверсі цілком знищили балконну конструкцію.

вул. Рильського, 6вул. Рильського, 6вул. Рильського, 6вул. Рильського, 6

В оздобленні інтер’єру будинку використаний кольоровий алебастр. Частково збережені геометричні конструкції освітлення у вхідній частині. Тамбурні двері не зберегли первинного вигляду, зараз вони складені з різнорідних частин.

вул. Рильського, 6вул. Рильського, 6

На сходовому марші ще можна побачити гнуті конструкції перил. Подекуди залишились оригінальні вхідні двері до квартир.

вул. Рильського, 6вул. Рильського, 6

Тут теж в сутеринах запроектована оселя сторожа. На партері дві трикімнатних квартири, на решту поверхах теж по два трикімнатні помешкання. Серед власників квартир були Клеменс Лукашевич та Тадеуш Лисси.

вул. Рильського, 6вул. Рильського, 6

Увагу привертає трикімнатна квартира на партері, в плані можна розгледіти, що в помешканні запроектований просторий кабінет з розсувними дверима, що мають великі шиби. Власне, кабінет освітлює велике вікно-ілюмінатор, що привертає увагу з вулиці.

вул. Рильського, 6

В справі на будинок зазначається, що його зводили для Кароліни Райсової, інженерки, котра була дружиною професора. Правдоподібно, що це подружжя Райс: Фелікс і Кароліна. Чоловік був професором окулістики на Університеті Яна Казимира( тепер Івана Франка).  Вони мешкали на вулиці Фредра, 4, інші будинки здавали в оренду. Обоє потрапили до львівського ґетто. Там працювали в шпиталі. Загинули під час ліквідації ґетто в 1943 році. Їхні прізвища поміщені на символічних надгробних плитах в Меморіалі пам’яті жертв Львівського єврейського гетто.

вул. Рильського, 8вул. Рильського, 8

Восьмий номер вулиці Рильського має асиметричний фасад, який увиразнюють балкони-лоджії. Вхідний портал акцентований рустованою пілястрою та брамою, яку недавно відновили. На жаль, щодо архітектора та року зведення точної інформації немає.

вул. Рильського, 8вул. Рильського, 8вул. Рильського, 8

Серед власників помешкань Едмунт Строменгер, офіцер польського війська  та Генрик Погорилес, інженер. Інтер’єри під’їзду мають ритмічний вхідний портал: стіни з обох боків сегментовані квадратними платами у верхній частині, а знизу до середини, замість облицьовувати алебастром – зробили виступаючі бетонні панелі, які зверху покриті чорною фарбою на основі воску.

вул. Рильського, 8вул. Рильського, 8вул. Рильського, 8

Сходовий марш має легкі залізні конструкції перил, освітлюється з стрічкових вікон. Вже на виході до горища розміщене невелике вікно-ілюмінатор.

вул. Рильського, 8вул. Рильського, 8

Будинок, що завершує модерністську забудову вулиці –  номер 8. Точні дані щодо архітектора та року зведення не вдалось отримати. Ймовірно, його збудували в той же час, що й сусідні. Власником нерухомості зазначається підприємець на ім’я Генрик Бачес. Будинок вже зіпсували фрагментарним перемалюванням фасаду та склінням лоджій.

В публікації використані матеріали:

ДАЛО (Державний архів Львівської області)
http://www.miejscapamiecinarodowej.pl/index.php/zagranica/1768-lwow-pomnik-ofiar-lwowskiego-getta
https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/wiktor-feliks-reis
jaroslawrokicki.com