Будинок на вул. Героїв Майдану, 5Б
Чотириповерховий житловий будинок, спроектований як чиншовий на розі сучасних вулиць Галицької Армії та Героїв Майдану. Будівництво почали в кінці 1935 року. Керував спорудженням інженер Антоній Лішкевич. Завершили зводити кам’яницю у 1938 році.
- Рік зведення: 1938
- Стиль: функціоналізм
- Архітектори: Антоній Лішкевич
Будинок отинькований слюдовим тиньком, що виблискує при сонячній погоді. Фасад заакцентований висунутим еркером. Бачимо кутові вікна, які переходять у невеликі лоджії.
На жаль, два нижніх поверхи мають вже повністю засклені лоджії та замінену столярку. Під самим дахом видніється оздоблення зі штучного каменю. На балконах ще збереглись решітки для квітів.
Вхідний портал з перспективою вглиб фасаду, прямокутної форми. Зараз збоку брами вибиті двері, котрих не мало б бути згідно з планом будинку. Брама ще оригінальна, має вставки з геометричним малюнком, виконаним з латунних елементів. Ручка не збереглась.
Частина будинку, що повертає до вулиці Глінки, завершена кутовими вікнами з простінками та вікнами-ілюмінаторами по всій вертикалі стіни. Вікна обрамлені рустуванням.
Окраса цього архітектурного ансамблю – паркан, який огороджує палісадник. Вхідну групу виділяють по обидва боки запроектовані масивні кулі з бетону. Стовпці, на яких вони розміщенні, прикрашені технікою штучного каменю.
Верхня частина паркану зроблена з трубок та смужок гнутого металу, що творять ритмічний узор. Фіртка композиційно повторює весь паркан.
Виразним рішення проектанта виглядають сходи від вхідної брами до палісаднику. Бетонні конструкції сходів півколами розпливаються до низу, тоді як сам паркан повторює форму рельєфу.
Огорожа детально зображена на планах. Тут можна побачити, як автор промалював навіть узори перил та форми фіртки.
В інтер’єрі будинку при вході залишились ще тамбурні двері. До сходового маршу прокладена підлога в техніці терраццо.
Тут бачимо геометричні монохромні узори, «одягнені» в золотий контур.
Сходовий марш суцільно литий з бетону, викінчений гнутим дерев’яним поручнем.
Під’їзд освітлюється з вікна-термометра, де ще збережена автентична столярка. Тут можна споглядати техніку відкривання цих вікон на провітрювання. В дворі будинку запроектований невеличкий сад зі сходами.
Джерела і література: ДАЛО 2/2/3759