Будинок на вул. Рутковича, 7-7А
Житловий будинок, зведений як чиншовий на місці вілли 19-го століття. Власниками ділянки зазначаються Марія та Зиґмунт Фліттери. Будинок є пам’яткою архітектури.
- Рік зведення: 1938 - 1939
- Стиль: функціоналізм
- Архітектори: Ришард Гермелін
Основна частина будинку відсунута від червоної ліні забудови, що дало змогу спроектувати поряд палісадник. Інша частина будинку підходить впритул до вулиці і сусідньої забудови.
Останній поверх отримав балкон-терасу з дашком. На куті фасаду розташовані вікна з простінками.
На фасаді зберігся оригінальний слюдовий тиньк. Із частини будинку, що віддалена від лінії забудови, пластично висунутий еркер, який завершується вигнутими вікнами. Там можна побачити оригінальне гнуте скло та столярку.
Над будинком височіє щогла-флагшток. Вікна підвальних приміщень та партеру мають ще автентичні грати.
Брама одного з входів обрамлена різними техніками декорування: клінкерною цеглою, штучним каменем( рустуванням), збоку розташована округла пілястра, розшита вертикальними та горизонтальними тягами в тиньку, що творять ритмічний узор з прямокутників.
Варто згадати, що в будинку містом була “відреставрована” вхідна брама, проте, чомусь після реставрації вона отримала зовсім інший вигляд, ніж до неї. Незрозуміло, чому реставратори не відновили автентичний вигляд брами і замінили її на “просто типову”. Нижче фото до і після (джерело http://tvoemisto.tv).
Інтер’єри будинку виконані досить дорого. Стіни тамбуру повністю облицьовані темним алебастром. Стеля вкрита візерунком з геометричного рельєфу. Всередині кіл мали б бути прикріплені плафони, на жаль, тепер видно лише дроти.
Збереглась автентична поштова скринька. Підлога виконана в техніці тераццо(лястрико), від сірого до чорного кольору в золотистих рамках, узори перегукуються зі стелею.
Бачимо суцільно литий з бетону сходовий марш з дерев’яними поручнями. У квартирах збереглись рідні двері до квартир, покриті шпоном, а також латунна фурнітура.
Над дверима розташовані вікна-ілюмінатори, слугували додатковим освітленням в коридор квартири. Сходову клітку освітлює вертикальне вікно.
Подібним є вирішення інтер’єру в сусідньому під’їзді.
Перед сходовим маршем бачим ввігнутий всередину рельєф з квадратів.
Також особливої уваги заслуговує розходження поручнів між підняттям на перший поверх та сходами до підвальних приміщень.
Джерела і література:
lia.lvivcenter.org/uk/objects/rutkovyсha-7-7a