Комплекс будинків на вул. Японська, 10, 12, 14
Кам’яниці за номерами 10, 12 та 14 подібні між собою. Перший проект будинків був досить лаконічний, а вже другий – більш експресивний, з численним декоруванням.
- Рік зведення: 1936 - 1938
- Стиль: функціоналізм
- Архітектори: Марек Ляксер
Будинок № 10 отинькований і прикрашений легкими вертикальними і горизонтальними тягами. В цьому будинку однокімнатні і двокімнатні квартири розташували на перших поверхах, вище – трикімнатні помешкання.
В тамбурі під’їзду збереглись автентичні дерев’яні двері з видовженим овальним склінням і сходи, облицьовані алебастром.
В будинку – прямокутний вхідний портал. Від нього йдуть горизонтальні тяги, які проносяться через всі три кам’яниці( №10, 12, 14). Також бачимо типові для функціоналізму балкони, оздоблені рустуванням.
На сходовій клітці з низу вверх – плавно вигнуті дерев’яні поручні, що кріпляться на литу з бетону балюстраду. Збереглись автентичні вікна.
Будинок номер 12 зі всіх трьох має найбагатший декор. Прямокутний вхідний портал з перспективою вглиб фасаду. Двері прикрашені ковальством з латуні. Легко виступає еркер, оздоблений виразними вертикальними тягами, а зверху видніються вікна-ілюмінатори. Від еркера на два боки розходяться балкони.
Тамбур під’їзду оздоблений алебастром. Вхідні сходи трохи вигнуті назовні. На стелі – конструкція, на якій колись кріпилось освітлення. Вона складається з видовженого заглиблення в стелі та підвісних елементів для ламп. Також в під’їзді можна бачити добре збережені вхідні двері до квартир, виконані зі шпону.
В кам’яниці під номером 12 на першому поверсі розпланували по чотири однокімнатні квартири, а вище – дво і трикімнатні.
На сходовій клітці добре збереглись поручні та віконні рами. На підлозі – орнамент з чорно-білої плитки. Привертають увагу видовжені заглиблення для освітлення в стелях по всьому під’їзду.
Будинок номер 14 мав теж має однокімнатні і двокімнатні квартири на першому поверсі, а також була спланована одна службова кавалерка( вона ж була і в сусідньому 12).
Архітектором будинків зазначається Марек Ляксер, а рік забудови 1936-1938. Ляксер проектував їх разом з Д. Чайкою.
Джерела і література:
Архітектура Львова: час і стилі XIII-XXI ст. / упорядник і науковий редактор Ю. О. Бірюльов. – Львів: Центр Європи, 2008. – Розділ VІІ. Архітектура міжвоєнного двадцятиліття (1919-1939), Ю. Богданова – С. 524-577.
«Lwów: Miasto, architektura, modernizm». Pod redakcją Bogdana Cherkesa i Andrzeja Szczerskiego. Розділ: «Osiedlia, kamienicy i mieszkania nowoczesnego Lwowa», Julia Bogdanova.