вул. Японська
Мирослава Ляхович

Комплекс будинків на вул. Японська, 10, 12, 14

Кам’яниці за номерами 10, 12 та 14 подібні між собою. Перший проект будинків був досить лаконічний, а вже другий – більш експресивний, з численним декоруванням.

Карта об'єктів Розгорнути

Будинок № 10 отинькований і прикрашений легкими вертикальними і горизонтальними тягами. В цьому будинку однокімнатні і двокімнатні квартири розташували на перших поверхах, вище – трикімнатні помешкання.

вул. Японська, 10 вул. Японська, 10 вул. Японська, 10 вул. Японська, 10 вул. Японська, 10 вул. Японська, 10

В тамбурі під’їзду збереглись автентичні дерев’яні двері з видовженим овальним склінням і сходи, облицьовані алебастром.

вул. Японська, 10вул. Японська, 10вул. Японська, 10вул. Японська, 10вул. Японська, 10вул. Японська, 10

В будинку – прямокутний вхідний портал. Від нього йдуть горизонтальні тяги, які проносяться через всі три кам’яниці( №10, 12, 14). Також бачимо типові для функціоналізму балкони, оздоблені рустуванням.

вул. Японська, 10вул. Японська, 10вул. Японська, 10

На сходовій клітці з низу вверх – плавно вигнуті дерев’яні поручні, що кріпляться на литу з бетону балюстраду. Збереглись автентичні вікна.

вул. Японська, 10

Будинок номер 12  зі всіх трьох має найбагатший декор. Прямокутний вхідний портал з перспективою вглиб фасаду. Двері прикрашені ковальством з латуні. Легко виступає еркер, оздоблений виразними вертикальними тягами, а зверху видніються вікна-ілюмінатори. Від еркера на два боки розходяться балкони.

вул. Японська, 12вул. Японська, 12вул. Японська, 12вул. Японська, 12вул. Японська, 12вул. Японська, 12

Тамбур під’їзду оздоблений алебастром. Вхідні сходи трохи вигнуті назовні. На стелі – конструкція, на якій колись кріпилось освітлення. Вона складається з видовженого заглиблення в стелі та підвісних елементів для ламп. Також в під’їзді можна бачити добре збережені вхідні двері до квартир, виконані зі шпону.

вул. Японська, 12вул. Японська, 12вул. Японська, 12вул. Японська, 12вул. Японська, 12вул. Японська, 12

В кам’яниці під номером 12  на першому поверсі розпланували по чотири однокімнатні квартири, а вище – дво і трикімнатні.

вул. Японська, 12вул. Японська, 12вул. Японська, 12вул. Японська, 12

На сходовій клітці добре збереглись поручні та віконні рами. На підлозі – орнамент з чорно-білої плитки. Привертають увагу видовжені заглиблення для освітлення в стелях по всьому під’їзду.

вул. Японська, 14вул. Японська, 14вул. Японська, 14вул. Японська, 14

Будинок номер 14 мав теж має однокімнатні і двокімнатні квартири на першому поверсі, а також  була спланована одна службова кавалерка( вона ж була і в сусідньому 12).
Архітектором будинків зазначається Марек Ляксер, а рік забудови 1936-1938. Ляксер проектував їх разом з Д. Чайкою.

 

Джерела і література:

Архітектура Львова: час і стилі XIII-XXI ст. / упорядник і науковий редактор Ю. О. Бірюльов. – Львів: Центр Європи, 2008. – Розділ VІІ. Архітектура міжвоєнного двадцятиліття (1919-1939), Ю. Богданова – С. 524-577.

«Lwów: Miasto, architektura, modernizm». Pod redakcją Bogdana Cherkesa i Andrzeja Szczerskiego. Розділ: «Osiedlia, kamienicy i mieszkania nowoczesnego Lwowa», Julia Bogdanova.