Вілла на вул. Глінки, 12
Мирослава Ляхович

Вілла Фінкельштайнів на вул. Галицької Армії, 12

Вілла збудована для Адольфа Фінкельштайна. Цей будинок – яскравий приклад віллової забудови Львова в часи модернізму. У віллі присутня стильова орієнтація на стрімлайн, про що свідчить скруглений кут будинку і вікна-ілюмінатори.

Карта об'єктів Розгорнути

Вілла ідеально вписується в навколишній ландшафт. Будинок на роздоріжжі двох вулиць. Вхід до вілли повернутий до вулиці Галицької Армії (до 2022 року – вул. Глінки), а тильна частина виходить на вулицю Героїв Майдану.

Вілла на вул. Галицької Армії, 12
Вілла на вул. Галицької Армії, 12
Вілла на вул. Галицької Армії, 12

Всі гострі кути будинку простягнулись вздовж вулиці Галицької Армії, скруглена частина будинку, де розташований салон, зосереджена на розі вулиць Галицької Армії та Героїв Майдану.

Вілла на вул. Галицької Армії, 12
Вілла на вул. Галицької Армії, 12
Вілла на вул. Галицької Армії, 12

У вілли виразно виділений вхідний портал зі сходами та з перилом. Над входом розташований широкий балкон, що одночасно слугує і дахом над вхідним порталом.  Загалом екстер’єри будинку збереглись досить добре.

Вілла на вул. Галицької Армії, 12
Вілла на вул. Галицької Армії, 12
Вілла на вул. Галицької Армії, 12
Вілла на вул. Галицької Армії, 12

Навколо будинку великий зелений сад, оточений оригінальною огорожею. Нижче вілли, з виїздом на вулицю Героїв Майдану розташований гараж, він поєднаний з будинком сходами. Вілла дотривала до наших часів в майже незміненому стані фасаду. На фото нижче можна глянути оригінальний проект Артура Шталя.

вул. Галицької армії, 12вул. Галицької армії, 12

Згідно з проектом в сутеринах вілли була газова котельня, з якої подавалось центральне опалення по всьому будинку. Там же містилась пральня, сушарня, помешкання сторожа та підвальні приміщення. На партері були розміщені кабінет голови сім’ї Адольфа Фінкельштайна, салон, їдальня, кухня та кімната для служниці. На поверсі були запроектовані дві окремі спальні для Адольфа та його дружини Луізії Фінкельштайн, дитяча їхнього сина Людвіка, простора ванна кімната та гардероб. На кресленнях нижче можна роздивитись розташування всіх цих приміщень.

вул. Галицької армії, 12, архівні кресленнявул. Галицької армії, 12, архівні кресленнявул. Галицької армії, 12, архівні креслення

Фінкельштайни були однією з найбагатших родин у Львові в міжвоєнний період, їхній бізнес був пов’язаний з виробництвом металу і в місті їх називали “сталевими магнатами”. У 1940 році, по приході радянської влади у Львів, сім’ю “розкуркулюють” і засилають в Сибір, проте їм вдається вижити і втекти до Великої Британії. Детальну історію цієї сім’ї описує внук Адольфа та Луізії, Даніель Фінкельштайн у своїй книзі Hitler, Stalin, Mum and Dad: A Family Memoir of Miraculous Survival.

Адольф і Луізія Фінкельштайни, Стрийський парк, Львів, 1930-ті, сімейний архів Фінкельштайнів

Щодо самої вілли, то у радянські часи у віллі мешкала партійна еліта, за часів незалежності будинок був президентською резиденцією. У 2015 році віллу купив холдинг «!Fest».

Джерела література:

ДАЛО(Державний архів Львівської області), Фонд 2, Опис 1, Справа 2127

Hitler, Stalin, Mum and Dad: A Family Memoir of Miraculous Survival by Daniel Finkelstein is published by William Collins