вул. Ольги Басараб, 9
Мирослава Ляхович

Вулиці Ольги Басараб та Кардинала Гузара

Вулиці Ольги Басараб та Кардинала Гузара розташовані в місцевості Снопків.

Карта об'єктів Розгорнути
вул. Ольги Басараб, 9вул. Ольги Басараб, 9вул. Ольги Басараб, 9

На вулиці Ольги Басараб (міжвоєнна назва Стальмаха, на честь польського громадського діяча Павла Стальмаха) один з найяскравіших будинків в стилі функціоналізму – за номером 9. Будинок розташований на схилі. З обох боків вже пізніше примкнула радянська забудова.

вул. Ольги Басараб, 9вул. Ольги Басараб, 9вул. Ольги Басараб, 9

Вхідний портал з дашком та оздоблений рамкою з рустування(технікою штучного каменю). Над входом плавно втоплене у фасад вертикальне стрічкове скління. Бачимо, що ще залишилась оригінальна віконна столярка. Збереглась і щогла-флагшток, правда, тепер на ній висить антена, а не стяг.

вул. Ольги Басараб, 9вул. Ольги Басараб, 9вул. Ольги Басараб, 9

Оздоблення штучним каменем – по всьому периметру фасаду. Перила балконів виконані з легких залізних конструкцій.

вул. Ольги Басараб, 9вул. Ольги Басараб, 9вул. Ольги Басараб, 9

Інтер’єр – доволі скромний. Бетонні сходи литі суцільно з перилами. Поручні виконані з дерева з “равликоподібними” закінченнями.

вул. Ольги Басараб, 9вул. Ольги Басараб, 9вул. Ольги Басараб, 9

На майданчиках між сходовими маршами чорно-біла асфальтна плитка. Де-не-де збереглись оригінальні вхідні двері до квартир.

вул. Л. Толстого, 29 Авул. Л. Толстого, 29 Авул. Л. Толстого, 29 А

Наступний будинок вже на вулиці Кардинала Гузара (міжвоєнна назва Зигмунта Красінського, на честь польського поета та драматурга, радянська – Льва Толстого). Тут в хорошому стані збереглось кілька модерністичних будинків. Наприклад, вписаний в ранішу забудову будинок за номером 29 А.

вул. Л. Толстого, 29 А

Це житлова чиншова кам’яниця, практично невидозмінена. Будинок виконаний в простих формах. Має прямокутний вхідний портал, оздоблений штучним каменем. Цією ж технікою прикрашені і балкони.

вул. Л. Толстого, 29 А

Над фасадом височіє щогла-флагшток.

вул. Л. Толстого, 3

Суцільною забудовою виглядають будинки за номером 3, 5 та 7.

вул. Л. Толстого, 3

Будинок номер 3 – пам’ятка архітектури місцевого значення № 1037. Фасад будинку оздоблений різними фактурами тиньку та штучним каменем.

вул. Л. Толстого, 3вул. Л. Толстого, 3вул. Л. Толстого, 3

З лівого боку по всьому периметру – кутові вікна з міжвіконними простінками та вікна-ілюмінатори. Навколо нього збереглась ще оригінальна огорожа. В паркані бачимо імітацію вікна-ілюмінатора.

вул. Л. Толстого, 5вул. Л. Толстого, 3вул. Л. Толстого, 3

Будинок номер 5 і 7 мають сегментований тягами цокольний поверх. Збереглись автентичні дерев’яні двері. Вхідний портал прикрашений штучним каменем. Добре зберігся тиньк на фасаді. За архівними даними власницею нерухомості зазначається Анна Гялокай. В цих будинках орендували житло чиновники.

вул. Л. Толстого, 5вул. Л. Толстого, 7вул. Л. Толстого, 7

Інтер’єри тяжіють до ар деко. Сходовий марш освітлюють витягнуті прямокутні вікна. Перила сходів зроблені з легких металевих конструкцій.

вул. Л. Толстого, 7вул. Л. Толстого, 7вул. Л. Толстого, 7

Сходовий марш виконаний в техніці лястрико. Бачимо характерні для ар деко узори з геометричних фігур. В будинку збереглись автентичні вхідні двері до квартир.

 

Джерела і література:

http://alan.ucoz.lv/MAP_R/Rom31.htm

http://jaroslawrokicki.com