Житловий блок для працівників Пенсійного фонду на вул. Київська, 24-28А
Це перша у стилі функціоналізму-модернізму споруда у Львові, яка є зразком соціального житла, а сама реалізація проекту — одна з перших важливих будівельних подій у місті після Першої світової війни.
- Рік зведення: 1926-1928
- Стиль: ар деко, експресіонізм, функціоналізм
- Архітектори: Вітольд Мінкевич
Будинок простягається вздовж вулиці Київської ламаним обрисом фасаду. Середня частина фасаду трохи відсунута від червоної лінії забудови, що дало можливість запроектувати палісадник перед будинком. Те, що середня частина відсунута від червоної лінії забудови також дало можливість звести повноцінний п’ятий поверх, в той час, як у бічних крилах будинку цей поверх звели як мансарду.
З тильного боку будинку можна простежити, що кожен під’їзд отримав загальний балкон на кожному поверсі. Такі балкони використовували здебільшого для куріння і спілкування.
Вхідні та сінні двері тяжіють до ар деко, як оздоблення та конструкції балконів, що мають форми кришталика. Інтер’єри під’їздів доволі прості: литі бетонні сходи у поєднанні з дерев’яними поручнями, що характерно для модерністичного напрямку.
Мінкевич втілив у цьому комплексі багато будівельних новацій, наприклад, відмова від сирих колодязьних подвір’їв.
В такі подвір’я виходили вікна не лише кухонь, але великої кількості кімнат. Комплекс Мінкевича не мав замкнутої форми будинку, тому всі приміщення отримали чудове освітлення і доступ до свіжого повітря.
Квартири у комплексі мали по дві-чотири кімнати, в сумі по 161 приміщень, в купі з кухнями. Будинок мав чотири пральні і дві квартири для сторожів.
Висота приміщень в будинку була оптимальна і дуже зручна для проживання та обігріву – 2, 80 метри, у порівнянні з австрійськими кам’яницями, де висота стін сягала більше 3 метрів.
Джерела і література:
«ARCHITEKTURA BUDOWNICTWO» LISTOPAD-GRUDZIEŃ, 1927 ROK, WARSZAWA
Архітектура Львова: час і стилі XIII-XXI ст. / упорядник і науковий редактор Ю. О. Бірюльов. – Львів: Центр Європи, 2008. – Розділ VІІ. Архітектура міжвоєнного двадцятиліття (1919-1939), Ю. Богданова, – С. 524-577.
«Lwów: Miasto, architektura, modernizm». Pod redakcją Bogdana Cherkesa i Andrzeja Szczerskiego. Розділи: «Architektura mieszkaniowa», Jakub Lewicki